Mevsim geçişlerinde beslenmenin önemi !

Mevsim geçişlerinde beslenmenin önemi !

Artık sararmış yaprakların süslediği sonbahara girdik, kış aylarının ise eli kulağında. Tabii bu mevsim, sık ve hızlı sıcaklık değişimlerinin yanı sıra okulların açılması, kısa ve karanlık günlerin gelmesi ile soğuk algınlığı ve grip sezonunu da beraberinde getiriyor. Sadece bunlardan değil, diğer tüm enfeksiyonlardan korunmak için bağışıklık sistemimizin kuvvetli olması ve düzgün çalışması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki bağışıklık sistemimizi nasıl koruyup güçlendireceğimizi biliyor muyuz?

En basit haliyle sıralamak gerekirse;

  • Yeterli ve kaliteli bir uyku
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları edinmek
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Stresi hayatımızdan olabildiğince uzaklaştırmak
  • Fazla kilolarımızdan kurtulmak
  • Sigarayı hayatımızdan çıkarmak
  • Varsa alkolü kısıtlamak
  • Ve elbette sosyalleşmeye yeterince vakit ayırmak

Araştırmalar, yetişkin bireylerin oda sıcaklığı mevsime göre 18-20 derece aralığında olan sakin vekonforlu bir ortamda, ortalama 7-8 saatlik dinlendirici bir uykuya ihtiyaçları olduğunu göstermektedir. Kesintisiz 6 saatlik kaliteli bir uyku da vücudun yenilenmesi ve toparlanması için yeterli bulunmuştur.

Havaların soğuması ile bedenimiz bizi daha fazla kalori içeren gıdalara yönlendirir; oysa yüksek kalori içeren yağlı ve basit karbonhidratlar, bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiler ve koruyucu antikor düzeyimizin azalmasına neden olur. Bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi ve başta enfeksiyonlar olmaküzere bizi birçok hastalıktan koruyabilmesi için proteince zengin; çinko, selenyum, demir, folik asidin yanı sıra A ve B kompleks vitaminleri ile desteklenmiş bir diyet ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız.

Serin bahar günlerinde bol bol yürümeyi ve bol su tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.

Mikroplardan korunmanın en iyi yollarından biri de hijyen kurallarına özen göstermektir. Bunun için en önemli ve basit uygulama, ellerimizi sık sık su ve sabunla yıkamaktır. Sağlıklı ve güzel bir sonbahar geçirmenizi dilerim.

Dr. İsmet Tamer
Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi