Güçlü Bir Bağışıklık İçin Bunlardan Uzak Durun!

Güçlü Bir Bağışıklık İçin Bunlardan Uzak Durun!

Güçlü bağışıklık sistemi hastalıklardan korunmanın ilk gerekliliği. Özellikle son dönemde yaşanan pandemi sürecinden sonra, güçlü bir bağışıklık sisteminin önemi bir kez daha anlaşıldı. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririz sorusunun birçok farklı cevabı olsa da önceliğiniz, zayıflamasına neden olanları bulup hayatınızdan çıkarmak olmalı. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi için uzak durmanız gerekenleri sizler için derledik.

Stres
Kişinin tehdit ve baskı unsurları karşısında duyduğu endişe ve gerginlik olarak tanımlanabilen stres bir düzeyi aştığı zaman vücutta belli başlı bazı hormonal sistemleri bunun yanında da bağışıklık sistemini zayıflatır. Uzun süreli kronik stres durumunda;

  • Vücudun enfeksiyonlara karşı direnci azalır.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski artar.
  • Kanser ve ülserin görülme sıklığında artış olur.
  • Baş, omuz ve sırt ağrılarına yaşanır.
  • Kalp krizi riskini artar.
  • Kronik yorgunluk sendromu görülebilir.
  • Metabolizma bozularak yaşlanma süreci hızlanır.

Oksijen
Herkesin hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu oksijenin sağlığımıza zararlı olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Aslında oksijenin iki yüzü vardır. Oksijen kullanan her canlı, serbest radikalleri üretir. Serbest radikaller, hücreler oksijen tüketirken oluşurlar.

Serbest radikaller yaşam için gereklidir. Ancak kontrolsüz bırakılırlarsa, bağışıklık sisteminin zarar görmesi ve kronik hastalıkların gelişme riski ortaya çıkabilir.

UV Radyasyonu
Bağışıklık sistemi, UV ışınları gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan değişimlerden zarar görür. Yapılan araştırmalar, güneşe maruz kalan insanların kanların beyaz kan hücrelerinin hastalıkla savaşım fonksiyonunda bir azalma görüldüğünü ortaya koymuştur. UV radyasyonuna sürekli maruz kalmak vücudun bağışıklık sistemini etkileyen zararlara neden olabilir. Hafif güneş yanıkları insanlardaki bütün cilt tiplerinin bağışıklık fonksiyonlarını baskı altına alabilir.

Kötü Beslenme
Beslenme vücudun direncine ve mikroplara etki edebilmektedir. Fazla yorgunluk, travmalar ve yanıklar vücutta protein yıkımına ve böylece direncin azalmasına neden olur. Protein ve enerji bakımından yetersiz ve kötü beslenme durumun ise bağışıklık sisteminde görevli yapıların vücudumuzu savunma gücü zayıflar.

Beslenme yetersizliği özellikle çocuklukta hastalıklara yakalanma ve ölümde büyük rol oynar. Eksik beslenme enfeksiyonlara ve bunların komplikasyonlarına zemin hazırlar.

Uykusuzluk
Uyku sırasında vücudumuz ve beynimiz dinlenirken bağışıklık sistemi dinlenmez. Aksine işgalci organizmalara karşı hazırlık yapar. Eğer iyi dinlenilmezse bağışıklık sistemi işlevini gerçekleştiremeyebilir. Bu yüzden düzenli uyku hayat kalitesi için en önemli faktörlerden biridir.