Covid 19 PCR Testi

PCRCOVID-19 PCR TESTİ NEDEN MUTLAKA YAPILMALIDIR?

PCR (Polymerase Chain Reaction – Polimeraz Zincir Reaksiyonu), herhangi bir semptomu olmasa dahi Koronavirüs taşıyan kişilerin en erken evrede saptanmasını sağlayan güvenilirliği yüksek bir testtir. Hastalık tanısının erken evrede konulması, izolasyon, tedavi ve önlem sürecini erken başlatarak hem hastanın sağlığı için hem de salgının kontrol altına alınması için hayati öneme sahiptir.

Salgın ile mücadeleyi toplumsal sorumluluğumuzun bir parçası olarak görüyoruz.

BİREYSEL İŞLEMLER

Covid – 19 testlerinizi yaptırarak sağlığınız için önlem alabilir, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.

NEDEN COVİD – 19 PCR TESTİ YAPTIRMALISINIZ ?

  • Kendinizde veya yakınlarınızda Covid – 19 şüphesi varsa,
  • Ameliyat planlanıyorsa,
  • Yurt dışına çıkış planınız varsa Covid – 19 PCR testi yaptırmalısınız.

KURUMSAL İŞLEMLER

Çalışanların sağlığı, güvenliği ve iş akışının aksamaması için kurumlara özel tekliflerimizden faydalanabilir, kurumunuza ziyarete gelen mobil sağlık hizmeti imkânlarımızdan faydalanabilirsiniz.

ÇALIŞANLARINIZA NEDEN COVİD – 19 PCR TESTİ YAPTIRMALISINIZ ?

  • Sağlıklı çalışma ortamı yaratmak için,
  • İş planlarının aksamaması için,
  • Çalışanlarınızın yurt dışı seyahat planı varsa veya yurt dışından misafirleriniz geldiyse Covid – 19 PCR testi yaptırmalısınız.

COVİD-19 PCR TESTİ NASIL YAPILIR ?

Test için öncelikle hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemiyle örnek alınır. Doğru zamanda ve doğru bir şekilde sağlık görevlisi tarafından alınan sürüntü örnekleri özel sıvılar ihtiva eden tüpler içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuara ulaştırılır. Alınan örnekler laboratuvarda PCR yöntemiyle %95 güvenilirlikle değerlendirilir. Test sonucu “negatif” veya “pozitif” olarak açıklanır.

TEST YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Ülkemizde, sıklıkla kişi pozitif bir vaka dahi olsa test sonucu negatif çıkabilmektedir. En önemli ne

deni ise kültür materyalinin alınmasındaki başarısızlıklar ve teknik zorluklardır. Testin güvenilir bir sonuç vermesi için, sürüntü örneklerinin doğru yerden alınması gerekmektedir. Bu yüzden, örneğin alanında uzman hekimler veya hemşireler tarafından alınıyor olması hayati derecede önemlidir. Sürüntü örnekleri, virüsün en yoğun bulunacağı nazofarenks denilen geniz bölgesinden alınması gerekmektedir. Bu işlem sırasında, hastalar bir miktar acı çekecek ve bir rahatsızlık hissi tecrübe edecektir. Kültür alınırken, çubuğun burun deliğinden genze kadar sokulması çok önemlidir

TEST NE KADAR SÜREDE ÇIKAR ?

Covid-19 PCR test sonucu anlaşmalı olduğumuz devlet onaylı özel bir referans laboratuvarda ortalama 8 saat içerisinde çıkmaktadır. Sonuçlar isteğe bağlı olarak belge şeklinde verilmekte veya eş zamanlı olarak e-nabız sisteminize düşmektedir. Test sonucu pozitif çıkan kişiler sağlık müdürlüklerine zorunlu olarak bildirilmektedir.

TEST SONUCU NEGATİF NE DEMEKTİR?

Test sonucunun negatif olarak değerlendirilmesi, kişinin corona virüs taşımadığı anlamına gelir

.

TEST SONUCU POZİTİF NE DEMEKTİR ?

Test sonucunun pozitif olarak değerlendirilmesi, kişinin corona virüs taşımakta olduğunu gösterir.

TESTİN POZİTİF GÖRÜLMESİ DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

Test sonucunun pozitif olması, kişinin corona virüs enfekte veya taşıyıcı olduğu anlamına gelmektedir. Kişiye gerekli bilgilendirme yapılmalı, uygun tedavi planı oluşturulmalı, karantinaya alınmalı ve derhal tedaviye başlanmalıdır. Corona virüs enfekte olmuş kişilerin, son 14 günde temas ettiği yakınları bilgilendirilmeli ve onlara da test yaptırmaları tavsiye edilmelidir. Çevresinde corona tedavisi gören kişilerle kontak kurmuş kişiler, belirti göstermese dahi kendilerini 14 gün boyunca karantinaya almalıdır. Test sonucu pozitif çıkan kişiler sağlık müdürlüklerine zorunlu olarak bildirilmektedir. Buna bağlı olarak testi pozitif kişiler filyasyon ekipleri tarafından en kısa sürede aranarak tedavileri planlanmaktadır.

WhatsappDestekHattı